مجله وستای

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری

روسری نخی پاییزه کد R493

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 

از بین بردن پرز شال و روسری | پرز شدن شال و روسری یکی از موارد آزار دهنده‌ای است که عدم توجه به آن استایل را نابود می‌کند. اما نگران نباشید! برای از بین بردن پرز شال و روسری تنها کافی است مواردی که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم را انجام دهید. 

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری
6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 10

پرز شال و روسری چیست؟

الیاف شال یا روسری پس از مدتی شستشو شروع به پرز شدن می‌کند. یعنی الیاف از درون نخ‌ها خارج می‌شوند و با توجه به نیروی اصطکاک، به شکل گلوله گلوله در می‌آیند. به همین ترتیب به شکل پرز روی سطح پارچه باقی مانده و ظاهر زیبای شال و روسری‌ها را از بین می‌برند. 

 

3 3

 

روش های از بین بردن پرز شال و روسری 

 

  1. غلتک پرز گیر 

غلتک‌های پرز گیری در بازار وجود دارند که به راحتی قابل استفاده در منزل هستند. عموماً این غلتک‌ها دارای دو نوع یک‌بار مصرف و چند منظوره هستند. در مدل چندبار مصرف، غلتک دارای چسبی است که با هر بار استفاده، باید تعویض شود. 

روش استفاده از آن بسیار آسان است. غلتک را به آرامی و بدون فشار از روی شال یا روسری به سمت پایین حرکت داده و آن را در بیرون بکشید. این کار را تا چند مرحله انجام دهید. مراقب باشید که غلتک را عقب و جلو نبرید، چرا که باعث آسیب به الیاف شال و روسری شما می‌شود. 

 

  1. استفاده از نرم کننده 

برای از بین بردن پرز شال و روسری می‌توانید در هنگام شستشو، از یک نرم کننده استفاده کنید. پس از خشک شدن، شال یا روسری خود را درون مشمع فریز قرار داده و چند ساعت داخل یخچال بگذارید. فراموش نکنید که بهتر است شستشوی شال و روسری با دست انجام شود تا الیاف آن کمترین آسیب را ببیند، برای راهنمای بیشتر در این مورد مطلب نحوه شستن شال و روسری و افزایش طول عمر آن را مطالعه کنید. 

 

  1.  پد یا اسفنج مرطوب

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن پرز شال و روسری، خیس کردن آن است. یک اسفنج نمناک را روی شال و روسری خود حرکت دهید. پس از اینکه پرزها خیس شدند، با دست یکی یکی، پرزها را به آرامی بیرون بیاورید. این روش برای شال و روسری‌هایی که جنس مقاوم‌تری دارند کاربردی‌تر است. 

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری
6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 11

 

  1. استفاده از تیغ 

یکی از روش‌های سنتی و قدیمی استفاده از تیغ است. اما این روش بسیار حساس است، چراکه امکان دارد شال یا روسری شما نخ کش شده و غیر قابل استفاده قرار بگیرد. شما می‌توانید این روش را برای شال‌های بافتنی با الیاف مقاوم خود استفاده کنید. 

 

1 2

 

  1. چسب نواری 

برای از بین بردن پرز شال و روسری‌های از جنس مخمل، استفاده از چسب نواری بسیار عالی است. نوار چسب مانند غلتک عمل می‌کند. یک نوار چسب به پهنای 5 الی 10 سانتی متری تهیه کنید و آن را دور دستتان بچرخانید. به طوری که قسمت چسبنده آن، رو به بیرون باشد؛ سپس دست خود را به آرامی روی شال یا روسری خود بکشید تا پرزها از بین بروند. اگر دوست ندارید از دستان خود استفاده کنید، می‌توانید از لوله دستمال توالت کمک بگیرید و یک غلتک بسازید. 

 

  1. سرکه 

یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن پرز شال و روسری، استفاده از سرکه سفید است. سرکه علاوه بر اینکه پرزها را از بین می‌برد، از چسبیدن دوباره الیاف به هم و ایجاد پرز مجدد نیز جلوگیری می‌کند. تنها کافی است بعد از شستشو شال یا روسری خود، آن را با نصف فنجان سرکه بشویید. 

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری
6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 12

از بین بردن پرز شال و روسری پلی استر 

اگر شال یا روسری از جنس پلی استر یا ترکیب نخ و پلی استر دارید، بهترین روش برای از بین بردن پرز آن، استفاده از ورق خشک کن است. یک ورق خشک کن را که کمی مرطوب است، به آرامی روی شال یا روسری خود حرکت دهید و به طور همزمان آن را باد بزنید. این کار باعث می‌شود پرزها از بین رفته و روسری پی استر شفافیت سابق خود را بدست آورد. 

 

4 2

 

جلوگیری از پرز شدن شال و روسری 

برای اینکه از پرز شدن شال یا روسری خود جلوگیری کنید، حتماً باید به راهنمای لیبل مراقبتی آن توجه کنید. در لیبل‌های مراقبتی توضیحات کاملی در مورد متریال مصرفی، درجه دمای اتو، نحوه شستشو، درجه دمای آب داده می‌شود. علاوه بر آن سعی کنید تمامی شال و روسری‌های خود را با دست و به تنهایی بشویید تا عمر آن را طولانی کنید. برای اطلاعات بیشتر از روش تحلیل لیبل‌های مراقبتی مقاله لبیل مراقبتی شال و روسری چه مفهمومی دارد؟ را مطالعه کنید. 

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری
6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 13

کلام آخر 

همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است. توصیه می‌کنیم در خرید شال و روسری به دنبال جنس‌های با کیفیت بروید تا مجبور به از بین بردن پرز شال و روسری نشوید. وستای دیزاین، یکی از بزرگترین فروشگاه‌های شال و روسری است که علاوه بر تنوع در طراحی و رنگ، از متریال‌های بسیار با کیفیتی برای محصولات خود استفاده می‌کند. شما می‌توانید چه به صورت حضوری و چه آنلاین از محصولات وستای دیزاین دیدن کنید. 

6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری
6 روش آسان برای از بین بردن پرز شال و روسری 14

 

دیدگاهتان را بنویسید